KURS ZIMOWY. TATRY 2-5. 03.2019 R.

Za nami kolejny zimowy etap kursu organizowany przez Speleoklub Warszawski, który odbył się od 2 do 5 marca br. W kursie wzięło udział 16 kursantów: Ewa i Paweł A., Aneta B., Jarosław D., Michał D., Karol G., Kacper K., Paweł K., Patryk K., Andrzej M., Wojciech M., Magdalena M., Paweł N., Michał S., Mateusz Ś., Krystian Ż. Gościnnie dołączył do nas Eryk K.

Kadrę instruktorską stanowili: Izabela Luty, Piotr Podobiński, Krzysztof Recielski, Emanuel Soja (Speleoklub Dąbrowa Górnicza)

Przed wyjazdem sen z powiek spędzała nam wyraźnie rosnąca temperatura i … zamknięta Dolina Miętusia. Ostatecznie pogoda dostosowała się do naszych zimowych planów, zaś TPN otworzył dolinę Miętusią, a tym samym dostęp do jaskini Miętusiej. Akcje przeprowadziliśmy w jaskiniach Miętusia, Kasprowa Niżnia i Czarna. Jaskinia Czarna stała się ostatnio kołem ratunkowym dla kursów w przypadku braku dostępu do jaskiń powszechnie zwanych zimowymi. Dla nas stała się substytutem dla jaskini Zimnej. Do otworu Czarnej podchodziliśmy w rakach w terenie „bardzo mikstowym”, a w środku zrealizowaliśmy interesujące warianty wyjść szkoleniowych. Na uwagę zasługuje akcja grupy Emka, która zwiedziała Partie Tehuby wchodząc do nich z Sali Francuskiej i wychodząc z jaskinia Partiami III Komina i zjazdem z II otworu. Ostatniego dnia kursu skupiliśmy się na zapoznaniu się z działalnością i niebezpieczeństwami związanymi z warunkami zimowymi w górach. Wykonaliśmy ćwiczenia z poprawnego używania sprzętu zimowego i zestawów lawinowych ABC. Poznaliśmy kilka prostych operacji linowych w terenie śnieżnym.

Dla pragnących poznać szczegóły naszych działań polecamy kalendarium i zestaw zdjęć. Zdjęcia pochodzą z telefonów Wojtka M., Ewy i Pawła A. i Jarka D.
Urządzenia trochę pogubiły się w słabym oświetleniu ale emocji i miłych wspomnień ujętych na zdjęciach nikt i nic nam nie odbierze.

KALENDARIUM
2 marca 2019 r. (sobota)
Kasprowa Niżnia do Syfonu Danka – I. Luty, P. Podobiński (do jeziora w Długim Chodniku), K. Recielski + Ewa i Paweł A., Aneta B., Jarosław D., Michał D., Paweł K., Eryk K., Patryk K., Wojciech M., Magdalena M., Michał S., Krystian Ż.
Miętusia pod Próg Męczenników przez Kaskady (poręczowanie) powrót przez Korytarz Południowy i Korytarz Trzech Króli (deporęczowanie lin WKTJ) – E. Soja + Karol., Kacper K., Andrzej M., Paweł N., Mateusz Ś. (do Zacisku Kuczyńskiego)
3 marca 2019 r. (niedziela)
Miętusia pod Próg Męczenników przez Kaskady (poręczowanie) powrót przez Korytarz Południowy i Korytarz Trzech Króli (deporęczowanie) – I. Luty, P. Podobiński + Michał D., Paweł K., Patryk K., Magdalena M., Michał S., Krystian Ż.
Miętusia pod Próg Męczenników przez Korytarz Trzech Króli i Korytarz Południowy (poręczowanie) powrót przez Kaskady (deporęczowanie) – K. Recielski + Ewa i Paweł A., Aneta B., Jarosław D., Wojciech M.
Czarna partie Tehuby wejście od Sali Francuskiej wyjście w Sali Hanki i Ewy dalej
Partie Trzeciego Komina do II otworu, zjazd z II otworu – E. Soja + Karol G., Kacper K., Eryk K., Andrzej M., Paweł N.
4 marca 2019 r. (poniedziałek)
Czarna do Herkulesa – I. Luty, P. Podobiński + Aneta B., Michał D., Paweł K., Patryk K., Magdalena M., Michał S., Krystian Ż.
Czarna obejście Węgierskiego Komina i zjazd do podstawy Węgierskiego Komina ze stanowiska pośredniego dalej Partie Trzeciego Komina do II otworu, zjazd z II otworu – K. Recielski + Ewa i Paweł A., Jarosław D., Eryk K., Wojciech M.
Kasprowa Niżnia do Złotej Kaczki a następnie do Złotej Kaczki przez Partie Gąbczaste – E. Soja + Karol G., Kacper K., Andrzej M., Paweł N., Mateusz Ś.
5 marca 2019 r. (wtorek)
P. Podobiński, K. Recielski, E. Soja + wszyscy kursanci
Wykład „Niebezpieczeństwa związane z działalnością jaskiniową i górską w okresie zimowym”
Film produkcji TOPR „Ocena zagrożenia lawinowego”

Zajęcia praktyczne na polanie Huty Lejowe:
– mierzenie nachylenia stoku za pomocą kijów narciarskich.
– posługiwanie się rakami i czekanem.
– „dupozjazd” z hamowaniem czekanem
– podchodzenie i schodzenie techniką frontalną, francuską/Eckensteina i mieszaną oraz trawersowanie.
– hamowanie czekanem upadków w różnych konfiguracjach.
– zjazd z grzyba śnieżnego i z czekana/czekanów z ich odzyskaniem.
– posługiwanie się zestawem lawinowym ABC: test grupowy, szukanie, sondowanie, kopanie.

Autor: Krzysztof Recielski

dav

bty
dav

bty
dav

bty
bty
dav
dav
bty
dav
bty
bty
bty
bty
bty
bty
bty
bty

bty

bty
bty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *