SPELEONURKOWY LIPIEC NA BAŁKANACH – BY HONZO

W dwóch pierwszych tygodniach lipca miała miejsce wyprawa grupy SPELEOnurkowanie, gdzie wśród zrzeszonych są członkowie SW, do Albanii i Kosowa. W Albanii nurkowano sportowo w jaskiniach Viroit, Skotini i Petranik, które cechują się dużymi głębokościami i krystalicznie czystą wodą. Pozwoliło to pasjonatom podwodnej fotografii: Irenie Stangierskiej, Wieśkowi Zahorowi i Łukaszowi Stelmaszczykowi na zrobienie pięknych zdjęć. Poza nimi w tej części wyprawy brali udział: Andrzej Zalewski, Rafał Kalinowski, Waldek Królak, Piotr Karpiński oraz Dominik Graczyk „Honzo” (SW) w roli kierownika wyprawy.

 

W drugim tygodniu wyprawa działała w największej jaskini Kosowa – Gryka e Madhe, mając na celu dalszą eksplorację Wielkiego Syfonu, znajdującego się 600m od otworu jaskini. Po pokonaniu trudności transportowych – do których poza suchymi partiami należy znajdująca się pomiędzy syfonami 3-metrowa ścianka, którą nurek musi pokonać bezpośrednio z wody – udało się zanurkować w Wielkim Syfonie odkrywając jego nowe partie do głębokości 70m. Akcja powiodła się dzięki pełnemu zaangażowaniu wszystkich uczestników akcji: Mateusza Popka, Kuby Maciejewskiego, Wiktora Trojanowskiego, Rafała Kalinowskiego i Dominika Graczyka „Honzo” (SW).

W drodze powrotnej w Serbii Rafał Kalinowski i Honzo przygotowali jaskinię Vrelo Crnog Timoka do dalszej eksploracji oraz zanurkowano treningowo w jaskini Vrelo Krupaje do 70m głębokości.

Wyprawa miała duże wsparcie sprzętowe ze strony Santi, Ammonite System, mlinke sidemount, Kliniki Medycznej IBIS.

Fot. Wiesiek Zahor, Mateusz Popek i Kuba Maciejewski

Tekst: Dominik Graczyk „Honzo”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.