Podstawy kartowania jaskiń – szkolenie KTJ PZA

W weekend 26-27 marca br. odbyły się warsztaty z kartowania, organizowane przez Komisję Taternictwa Jaskiniowego PZA. Szkoleniem kierował Mateusz Golicz (RKG „Nocek”). Zgodnie ze znaną maksymą „kto nie kartuje ten nie jeździ [na wyprawy]”, szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Ze Speleoklubu Warszawskiego wzięło w nim udział 7 osób: Agnieszka, Aneta, Ania, Asia, Kamila, Mateusz, Paweł. Byliśmy jednym z najliczniej reprezentowanych klubów. Bazą szkolenia była szkoła Fundacji Elementarz w Łutowcu. Areną dla pomiarów były jaskinie: Na dupce, Ludwinowska, Trzebniowska, W Sokolnikach.

Zajęcia były podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną. Zajęcia praktyczne składały się z ćwiczeń w terenie oraz nauki oprogramowania i obróbki danych pomiarowych.

Pierwszy dzień zajęć zaczął się od wprowadzenia w teoretyczne podstawy kartografii jaskiniowej oraz metodykę prac w terenie. Następnie kadra podzieliła uczestników na 9 trzyosobowych międzyklubowych zespołów i ruszyliśmy w teren. Pierwsze ćwiczenia w terenie to pomiary z wykorzystaniem disto i rysowanie planu na papierze milimetrowym. Metoda „półanalogowa” była cenną lekcją. Szczególnie szkicowanie wymagało wiele skupienia, umiejętności orientacji i szukania punktów odniesienia, a także wyobraźni przestrzennej. Trzeba jednak przyznać, że dopiero obróbka danych pomiarowych, a przede wszystkim wytyczenie ciągu pomiarowego uwzględniającego upad, ukazały prawdziwą trudność w szkicowaniu w sposób tradycyjny.

Następnego dnia kontynuowaliśmy obróbkę danych z zastosowaniem narzędzi automatycznych i przeszliśmy do rysowania planów za pomocą oprogramowania komputerowego. Na deser wróciliśmy w teren i przeszliśmy do kartowania w systemie całkowicie elektronicznym. Dane zebrane w trakcie tej części zajęć pozostały do obróbki jako praca domowa.

Oczywiście wyjazdy tego typu, to nie tylko nauka, ale również okazja do integracji międzyklubowej. Większość naszej ekipy była na miejscu już w piątek wieczorem, co dało okazję do rozmów w kameralnym gronie przy kominku jeszcze przed rozpoczęciem warsztatowego zamieszania. Z kolei sobotni wieczór zakończył się posiadówką przy ognisku.

Przygotował: Paweł Nowikowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *