Wojciech Jordan Przybyszewski „Przybyszenko”

1950-2023

 

Z wielkim smutkiem żegnamy Wojciecha Przybyszewskiego „Przybyszenkę”, numer znaczka członka zwyczajnego Speleoklubu Warszawskiego 96. Odszedł nagle w dniu 1.09.2023, w wieku 73 lat.
          Z wykształcenia geolog, z zamiłowania historyk sztuki, kolekcjoner, dociekliwy badacz i propagator historii kultury Polski, przez 20 lat redaktor naczelny „Spotkań z Zabytkami”, autor wielu książek i artykułów. Za zaangażowanie na rzecz promocji, ochrony i zachowania dziedzictwa został wyróżniony 23 czerwca 2023 r. srebrnym medalem Zasłużony dla kultury „Gloria Artis”. Był również wybitnym speleologiem, płetwonurkiem jaskiniowym i żeglarzem (rejsy na Pogorii – szkoła pod żaglami).

W Speleoklubie Warszawskim działał intensywnie w latach 1969-1982, dokonując licznych odkryć. W latach 1974-1976 był prezesem SW. Eksplorował m.in. w Jaskini Śnieżnej (to On przebył w 1972 r. Syfon Dominiki), Wielkiej Litworowej, Miętusiej, Miętusiej Wyżniej, Kasprowej Niżniej, Bystrej. Brał też udział w zagranicznych wyprawach SW, m.in. do jaskiń Szwajcarii, Austrii, Libanu (Faour-Dara, 1973), oraz Hiszpanii (Garma Ciega, 1975)     .

 Po powrocie z Jaskini Wielkiej Litworowej. 16-19.07.74 r. – eksploracja na dnie jaskini prowadzona z biwaku. 300 m nowych partii, 60 godzin pobytu pod ziemią. Kierownik akcji W. Przybyszewski. Od lewej: Jacek (Wacław) Małachowski („Sawa”), Wojciech Przybyszewski („Przybyszenko”), Marek Murawski („Matka”), Andrzej Wygralak („Ciapek”). Fot. Piotr Podobiński.

22.1278 – 03.01.79 / Jaskinia Kasprowa Niżnia / 6 akcji w jaskini, w tym dwie nurkowe. Nurkowanie w syfonach: Danka, Krakowskim i Mamucim.

Podczas odpoczynku przy otworze Jaskini Śnieżnej. Lipiec 1978 r. Fot. Małgorzata A. Przybyszewska.

     Pisał artykuły do biuletynu „Wiercica”, w którym powstał kącik Jego pomysłu pt: „Wygrzebane z Lamusa”. Ostatnio kontynuował spisywanie wspomnień również na facebooku. Wojtek był wspaniałym  przyjacielem, gawędziarzem, który godzinami potrafił snuć fascynujące opowieści o przygodach, jakie Go spotkały, uczestniczył w spotkaniach Speleogratów. Był też wspaniałym mężem, pełnym poświęcenia ojcem córki i dorosłego syna w spektrum autyzmu.

Będzie nam Go bardzo brakowało. Wyrazy współczucia dla Rodziny.


Izabella Luty


Ceremonia pożegnalna odbędzie się w dniu 19 września o godz. 12.00 w Warszawie, w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po czym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz miejscowy.

Prośba Rodziny:

Tych z Państwa, którzy chcieliby uczcić pamięć Wojciecha, prosimy w miejsce kwiatów o symboliczne wsparcie działalności ośrodka terapeutycznego Między Innymi, który pomaga Jego synowi Wojtkowi juniorowi na drodze do samodzielności:
nr konta: 40 2490 0005 0000 4600 1322 0030
odbiorca: Fundacja Inne Spojrzenie, ul. Łukowska 30/134, 04-133 Warszawa
tytułem: Darowizna na rzecz Ośrodka Wsparcia dla Dorosłych Osób w Spektrum Autyzmu „Między Innymi”
Prośba o przysyłanie na adres wojciechprzybyszewski@op.pl krótkich wspomnień od Przyjaciół, dobrych słów skierowanych do Wojtka, które odczyta podczas uroczystości mistrzyni ceremonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *