Waldemar Roszczynko „Ropuch”

1938 – 2023

W dniu 28 lipca w wieku 85 lat zmarł Waldemar Roszczynko „Ropuch” – członek Warszawskiego Klubu Płetwonurków, również członek zwyczajny Speleoklubu Warszawskiego (nr znaczka 99), działający w naszym Klubie od 1963 r. do końca lat 70-tych.

Waldek był autorem lub współautorem publikacji naukowych z zakresu chemii radiacyjnej i geologii. Pracował w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą, a później w Zakładzie Geologii Czwartorzędu na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie liczne projekty badawcze wymagały zastosowania techniki nurkowej. Polarnik, uczestnik pierwszych badań podwodnych na Spitsbergenie, zimownik XIX Wyprawy PAN i siedmiu wyjazdów sezonowych.

Był także współautorem (obok Jerzego Macke, Wiesława Rogulskiego, Włodzimierza Zawidzkiego i Andrzeja Zinserlinga) „Podręcznika Płetwonurka” (tom III, Warszawa 1971), wydanego przez Komisję Turystyki Podwodnej PTTK.

W Speleoklubie Warszawskim zapamiętaliśmy go przede wszystkim jako znakomitego instruktora nurkowania swobodnego, kierownika kilku kursów zorganizowanych specjalnie dla członków SW (pierwszy taki kurs odbył się w 1971 r.) oraz obozów nurkowych i wyjazdów treningowych Zespołu Podwodnego SW. Był uczestnikiem pierwszego przejścia trawersu Ptasia Studnia-Lodowa Litworowa (1970), akcji nurkowych m.in. w Jaskini Zimnej, Kasprowej Niżniej, Bystrej, kierował akcją nurkową w Jaskini Śnieżnej, podczas której Jego były kursant pokonał niezbadany Syfon Dominiki (1972).

Waldek odwiedzał też często Muzeum Nurkowania od początku jego istnienia, dokonując drobnych napraw eksponatów, dzieląc się olbrzymią wiedzą techniczną i historyczną.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Bródnowskim w dniu 11 sierpnia, rozpocznie je o godz.12 msza św. w kościele drewnianym, po czym nastąpi wyprowadzenie do grobu rodzinnego.

Będzie nam Go brakowało.

Iza Luty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *